klasyfikacja celna

Klasyfikacja celna nazywana jest inaczej klasyfikacją taryfową usług. Prawo celne zobowiązuje każdego przedsiębiorcę zajmującego sie importem oraz eksportem towarów do ich odpowiedniej klasyfikacji. Niestety, klasyfikacja celna nie należy do najłatwiejszych, a szczególny problem mogą mieć z nią osoby, które dopiero rozpoczynają swoje działania w branżach, w których wykorzystywanie prawa celnego jest konieczne. 

#222222;”>

Klasyfikacja celna polega na dokładnym dopasowaniu odpowiednich grup towarów do specjalnych  oznaczeń, które są do nich przypisane. Specjalne kody  zawierają np. informację na temat wysokości opłat celnych – dlatego tak ważne jest, aby każda grupa produktów uzyskała odpowiednie oznaczenie.

Nadanie specjalnego kodu, a więc po prosu klasyfikacja celna http://rusak.pl/klasyfikacja-celna, ważna jest również z innego powodu – nie tylko dlatego, że na jej podstawie naliczane są  stawki opłaty celnej. Klasyfikacja towarowa jest również wskazówką co do wymogów towarów. Niektóre z  nich np. nie mogą zostać wywiezione poza Unię Europejską, inne wręcz przeciwnie – mogą. Odpowiednia klasyfikacja celna jest zatem bardzo potrzebna, aby zachować konieczny porządek przy imporcie oraz eksporcie produktów i towarów.

Odpowiednio nadane kody są bardzo ważne. Na ich podstawie naliczane są stawki, a wiec, jeżeli kod zostanie źle nadany, niestety może wiązać się to z dodatkowymi kosztami oraz kłopotami dla przedsiębiorcy. Dlatego właśnie powinien on zadbać w szczególny sposób o odpowiednie nadanie kodów.

Co więcej, należy pamiętać o tym, że klasyfikacja celna jest bardzo dokładnie sprawdzana przez władze  celne oraz skarbowe. Jeżeli okazałoby się, że importer towarów umieścił na swoich towarach zły kot taryfy celnej, konsekwencje mogą być dla niego bardzo dotkliwe. Nie tylko będzie on musiał zwracać różnicę wartości, ale również mogą zostać nałożone na niego odsetki. Możemy mieć również do czynienia z odwrotną sytuacją – kiedy to opłata jest zbyt wysoka, Wtedy można starać się o zwrot nadpłacenia.

Niestety, osoby, które mają do czynienia na co dzień z przepisami celnymi, potwierdzają, że zagadnienia związane z klasyfikacją celną są bardzo skomplikowane i sprawiają wiele trudności zarówno eksporterom jak i importerom. Między innymi dlatego, tak wielu z nich korzysta z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale znają się na prawie celnym i skarbowym- dzięki temu mogą oni uniknąć wielu kłopotów. Jeżeli podczas prowadzenia biznesu związanego z importem lub eksportem towarów, powinno się również posiadać zaufanym profesjonalistów, którzy będą wiedzieli co zrobić w konkretnej sytuacji celno – skarbowej.