Czym jest klasyfikacja celna

Jako specjaliści w zakresie obsługi celnej oraz przepisów celnych, pragniemy zapewnić państwu w stu procentach fachowe i kompleksowe usługi. Dzięki znajomości wszelkiego rodzaju pojęć związanych z obsługą celną, jesteśmy w stanie wyjaśnić Państwu wszelkie nieznane Wam hasła i dzięki temu rozwiać wszelkie wątpliwości. Jednym z takich najważniejszych pojęć, jakie warto znać, jest z całą pewnością klasyfikacja celna. Czym jest i dlaczego warto znać jej definicję?

Klasyfikacja celna – czym jest?

Klasyfikacja celna towarów, nazywana również klasyfikacją taryfową to pojęcie, znajdujące się w Unijnym Kodeksie Celnym, który wszedł w życie 1 maja 2016 roku. Podobnie jak inne znajdujące się w tym kodeksie pojęcia, również klasyfikacja celna jest niezwykle istotna, ponieważ – mówiąc w skrócie i najprościej jak się da – jest zestawieniem i zaszeregowaniem towarów, które umożliwia przeprowadzanie sprawnej wymiany handlowej i ustalanie należności celnych. Klasyfikacja celna zawiera rozpiskę oraz opis towarów oraz 8-cyfrowe ciągi identyfikacyjne – jest niezbędna dla każdego, kto zajmuje się importem oraz eksportem towarów. Jeżeli więc Państwa przedsiębiorstwo prowadzi handel zagraniczny, znajomość tej klasyfikacji to absolutna podstawa.

Doskonałym uzupełnieniem klasyfikacji celnej jest z całą pewnością internetowa baza TARIC, zarządzana przez Komisję Europejską. Znajdują się w niej wszelkie niezbędne kwestie związane z warunkami importu oraz eksportu danego towaru, wraz z wieloma innymi niezbędnymi informacjami, dzięki którym można określić należność celną. W bazie TARIC dowiecie się Państwo np. jakie są stawki czy preferencje celne. Odpowiednikiem TARIC w naszym kraju jest ISZTAR, gdzie znajdują się niezbędne informacje dotyczące akcyzy i podatku VAT, jaki obowiązuje w Polsce.

W przypadku pytań – zapraszamy do kontaktu!

 Jako firma działająca na rynku od 30 lat i posiadająca w swoim zespole wykwalifikowanych oraz doświadczonych specjalistów, jesteśmy w stanie dokładnie objaśnić Państwu również inne zagadnienia z zakresu przepisów celnych. Klasyfikacja celna to tylko jedno z wielu pojęć, których definicję zdecydowanie warto znać – po to, aby transport był bezproblemowy i by uniknąć przestojów. Oczywiście świadczymy również usługi doradcze, a także reprezentujemy Państwa przed organami celnymi, dlatego też zachęcamy do współpracy niezależnie od tego w jakiej branży się Państwo specjalizujecie i jakiego rodzaju problem z przepisami celnymi posiadacie. Nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania, zajmą się kwestiami formalnymi oraz znajdą najlepsze rozwiązania.